obrazek
obrazek
obrazek

NAUKA JAZDY NA ŁYŻWACH
Warszawa TORWAR
Łazienkowska 6a

Warszawa TORWAR
pn 13-14 wt 16.30-17.30
śr 17.25-18.25 czw 12.30-14.00
pt 13-14

Warszawa TORWAR
sobota 10.45-11.45 i 11.45-12.45
niedziela 8.45-9.45 i 9.45-10.45

zajęcia Warszawa kontakt
502 648 237 warszawa@walley.pl

OBOZY 2018 - lato
01-22.07 Cieszyn
19-26.08 Toruń

OBOZY 2018 - zima
21-28.01 Dębica
28.01-04.02 Krynica
10-17.02 Dębica

 pl  en


Towarzystwo Łyżwiarstwa Figurowego Walley
telefon: +48 515 184 555
+48 518 964 605
Warszawa: +48 502 648 237
Kraków/Skawina: +48 606 355 300
Łódź: +48 501 270 702
e-mail: walley@walley.pl

Ucz się z nami jeździć na łyżwach

  • łyżwy
  • obozy
  • dobra zabawa

Nauka jazdy na łyżwach - sprzęt i ubiór łyżwiarski

 

Margarita Drobiazko Povilas VanagasGdy przyjdzie nam ochota na naukę jazdy na łyżwach, a potem na doskonalenie naszych umiejętności, to zaraz też pojawiają się pytania o sprzęt: Czy buty z łyżwami mam kupić, czy też wypożyczać przed każdą kolejną wizytą na lodowisku? A jak kupić sprzęt, to jaki, i jak powinien sie kształtować stosunek jakości do ceny?

Wysoka jakość i niska cena - to byłaby oczywiście najbardziej przyjemna kombinacja, jeśli chodzi o sprzęt, ale w rzeczywistości takie połączenie się raczej nie zdarza. Moja opinia, oparta na doświadczeniu zawodowca, jest taka, że należy mieć własny, dopasowany do naszych nóg sprzęt. Wiem też, że dobra jakość musi kosztować więcej niż prostsze i wykonane z tańszych materiałów rozwiązania.

Jeśli podejmiemy decyzję o zakupie butów z łyżwami, to - o ile chcemy ich używać co najmniej raz w tygodniu - powinny być to buty wykonane ze skóry, z łyżwami przykręconymi śrubami.

Buty plastikowe z łyżwami mocowanymi nitami są przydatne we wszelkiego rodzaju wypożyczalniach, gdyż są poręczne w obsłudze, a także można je błyskawicznie włożyć i zdjąć. Są to jednak buty "wielokrotnego użytku", które za każdym razem kształtowane są przez nogę innego właściciela. Jeśli decydujemy się skorzystać z tej opcji, to koniecznie poświęćmy chwilę uwagi, kiedy będziemy brać z lady wypożyczalni oferowany nam sprzęt. Kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę:

  • buty powinny być "w sam raz", zarówno jeśli chodzi o długość, jak i szerokość. Z oczywistych względów nie mogą być za krótkie lub za wąskie. Nie powinny być też za długie lub za szerokie. Takie buty powodują, że stopa przemieszcza się w nich i nie ma się "wyczucia łyżwy". Również siły, jakie działają na stopę podczas wykonywania różnych kroków i ewolucji, źle się rozkładają. Konsekwencją tego jest nieadekwatne do przebytego wysiłku zmęczenie nóg, ból, co w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do powstania niepotrzebnych urazów. To, czy buty są "w sam raz", możemy ocenić dopiero, gdy je zawiążemy (lub zapniemy klamry, często występujące w butach plastikowych) i staniemy w nich na podłożu.
  • cholewka buta nie może być "złamana" w żadnym miejscu, gdyż wtedy nie usztywni nam stawu skokowego
  • łyżwy powinny być naostrzone
  • zamontowanie łyżew powinno spełniać dwa podstawowe wymogi, po pierwsze położenie wzdłuż osi długiej buta (przechodzącej poprzez środek obcasa i podeszwy - z lekkim wskazaniem na duży palec u nogi), po drugie płoza łyżwy musi być prostopadła w stosunku do podeszwy i obcasa buta łyżwiarskiego.

Gdy chcemy kupić buty ze skóry, to:

  • jeżdżąc bardzo rzadko, możemy wybrać sprzęt tani (ale nie ten najtańszy!), gdyż przy takiej częstotliwości jego używania jest nadzieja, że usztywnienie cholewek butów wytrzyma przez czas dłuższy w takiej formie, w jakiej zapakowaliśmy sprzęt w sklepie
  • jeżdżąc co najmniej raz w tygodniu, powinniśmy zdecydować się na zakup sprzętu oznaczonego w ofercie jako sprzęt rekreacyjny, ale zakwalifikowany jako "wyższa półka". Wydatek jednorazowy będzie większy, ale w dłuższej perspektywie będziemy zadowoleni z tej decyzji. Raz, bo taki sprzęt zdecydowanie dłużej zachowuje swoje początkowe walory. Dwa, bo jego jakość jest dużo lepsza, a nogi mamy te same na całe życie.

 

Ubiór


Brian JoubertWybierając się na lodowisko, dobrze jest ubrać się praktycznie. Co to w tym wypadku oznacza? W doborze ubioru do jazdy na łyżwach powinniśmy się kierować zasadniczo tym, by ubiór chronił nas przed zimnem i by dawał nam maksymalną swobodę ruchów. Należy też pamiętać o różnicy warunków miedzy lodowiskiem krytym (niektóre hale mają ogrzewanie, niektóre nie), przykrytym tylko dachem, lodowiskiem odkrytym lub wielką przestrzenią skutego lodem jeziora. W tym ostatnim przypadku oczywiście tylko przy założeniu, że lód jest wystarczająco gruby i w pobliżu są osoby dorosłe.

Zasada "na cebulkę" jest tu wielce użyteczna, bo po pierwsze zapewnia wiele warstw pomocnych w utrzymaniu ciepła, po drugie pozwala elastycznie reagować na zmianę temperatury otoczenia, po trzecie daje nam możliwość bycia ubranym cieplej, gdy ruszamy 7się mniej (początkowa i końcowa faza naszej bytności na tafli), i bardziej przewiewnie, gdy nasza aktywność jest mniejsza.

Jeśli czapka - to dająca maksymalną swobodę w "oglądaniu świata" wokół nas. Ocieplane, dwuczęściowe dresy lub kombinezony, to najlepszy strój na łyżwy. Bluzy nie dłuższe niż poza biodra, spodnie nie za szerokie, aby nie zahaczać czubkami i końcami łyżew o własne nogawki. Szyję chronimy najlepiej kołnierzem z zamkiem błyskawicznym. Takie rozwiązanie pozwala na pełne otwarcie "wentylatora", a także na pełną ochronę, gdy uformujemy z niego golf. Na dłonie koniecznie rękawiczki, gdyż zimne otoczenie nie wpływa dobrze, zwłaszcza na damskie dłonie. Rękawiczki gorąco polecam też tym, których umiejętności są w początkowym stadium ich kształtowania, a więc kontakt dłoni z zimną taflą lodu może być stosunkowo częsty (i przykry!). Rękawiczki najlepiej z pięcioma palcami. Nie polecam garderoby z przewagą "sztuczności", gdyż takowa bardzo ogranicza naturalną wentylację. Może to dawać nieprzyjemne uczucie chłodu w chwilach mniejszej aktywności podczas pobytu na tafli lodowej.

Po przeglądzie typowań dotyczących ubioru i sprzętu łyżwiarskiego widać jak na dłoni, że poza ewidentną przyjemnością, jakiej dostarcza jazda na łyżwach, jej aspektem zdrowotnym, wpływem na wszechstronny rozwój i ładne modelowanie sylwetki, kolejną korzyścią płynącą z tego sportu jest również jego przystępny wymiar finansowy, związany ze skompletowaniem ubioru i sprzętu, zwłaszcza gdy porówna się go do potrzeb generowanych przez inne sportowe sposoby spędzania wolnego czasu.