obrazek
obrazek
obrazek

NAUKA JAZDY NA ŁYŻWACH
Warszawa TORWAR
Łazienkowska 6a

Warszawa TORWAR
pn 13-14 wt 16.30-17.30
śr 17.25-18.25 czw 12.30-14.00
pt 13-14

Warszawa TORWAR
sobota 10.45-11.45 i 11.45-12.45
niedziela 8.45-9.45 i 9.45-10.45

zajęcia Warszawa kontakt
502 648 237 warszawa@walley.pl

OBOZY 2018 - lato
01-22.07 Cieszyn
19-26.08 Toruń

OBOZY 2018 - zima
21-28.01 Dębica
28.01-04.02 Krynica
10-17.02 Dębica

 pl  en


Towarzystwo Łyżwiarstwa Figurowego Walley
telefon: +48 515 184 555
+48 518 964 605
Warszawa: +48 502 648 237
Kraków/Skawina: +48 606 355 300
Łódź: +48 501 270 702
e-mail: walley@walley.pl

Ucz się z nami jeździć na łyżwach

  • łyżwy
  • obozy
  • dobra zabawa

Łyżwiarstwo figurowe - o czym rozmawiamy

Brian Joubert

W wyczynowym łyżwiarstwie figurowym dzieje się cały czas bardzo dużo. Nieustannie wiele się też - w ostatnich sezonach - zmienia. 

Kalendarz międzynarodowy zawodów, w ramach Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU), jest obecnie bardzo rozbudowany. Widać to zwłaszcza, jeśli porównamy go do kalendarzy ISU sprzed lat. Gdy dodamy imprezy dla profesjonałów oraz te, w których mogą spotkać się i jedni i drudzy, to wydarzeń w tej dyscyplinie sportu jest moc.

A to przecież jeszcze nie wszystko...

Za Oceanem, w USA i Kanadzie, corocznie w wielu miejscach odbywają się wielkie łyżwiarskie show. Część firmowana jest przez takie organizacje jak Stars on Ice, część przez takie choćby gwiazdy, jak Kristi Yamaguchi, Kurt Browning, Elvis Stojko, Brian Boitano i wiele postaci z młodszego pokolenia. Poza tym coraz aktywniejsze są kraje azjatyckie - zwłaszcza Japonia, Chiny i Korea Południowa.

W Ameryce Północnej tego typu oferta jest bardzo zróżnicowana. Poza tym nadarza się wiele innych okazji, które są dobrym pretekstem do zaproszenia fanów łyżwiarstwa figurowego na spotkania z ich ulubieńcami. I to wszystko pomimo tego, iż rynek - również tam - stał się dużo bardziej wymagający. Również pod względem finansowym. To za oceanem. A co w naszej starej, poczciwej Europie?...

 

Maria Petrova  Alexei Tikhonov

Tu, jeśli chodzi o łyżwiarstwo zawodowe, nadal dzieje się mniej niż za Oceanem, ale i w Europie są wydarzenia, które godne są odnotowania. Na przykład pokazy pokazy organizowane corocznie przez Daniela Weissa w Niemczech,  Szwajcarii i Włoszech. Nadal działa rewia Holiday on Ice, mająca obecnie nowe oblicze, będące zasługą grona osób, na czele którego jako dyrektor kreatywny stoi Robin Cousins. Jej kilka zespołów, występujących w różnych programach, operuje obecnie w Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Występuje też, z wyjątkiem USA, poza granicami Europy.

Bardzo dużym rynkiem - jeśli chodzi o pokazy - stała się Rosja. Obecni są w nich nie tylko wielcy łyżwiarze z tego kraju, ale również ich zagraniczne koleżanki i koledzy. Paru rosyjskich "łyżwiarskich herosów" rozwija ten biznes w swoim kraju . Łyżwiarstwo figurowe, mimo załamania wyników na ostatnich zimowych igrzyskach w Vancouver, cieszy się nadal ogromnym wzięciem wśród rosyjskich fanów. W Rosji niewiątpliwie najmocniejszą pozycję w produkcji i organizacji łyżwiarskich show ma obecnie Ilia Awierbuch. Na znakomitym poziomie stoi łyżwiarski show, którego główną jurorką jest Tatiana Tarasowa. Awierbuch jest również producentem tego programu. Wespół z Aleksandrem Żulinem przygotowuje w nim choreografię i układ poszczególnych występów. W trakcie programu - zgodnie z jego konwencją - obaj panowie oraz ich podopieczni - rywalizują ze sobą.

Jakiś czas temu - przed warszawskimi Mistrzostwami Europy 2007 mieliśmy wreszcie i w Polsce okazję oglądać show, w którym występowały gwiazdy pierwszej wielkości. Ta grupa, której w naszym kraju przewodził - również za sprawą znajomości języka polskiego - znakomity łyżwiarz litewski Povilas Vanagas, odwiedziła parę polskich miast.

Jest więc o czym pisać... Ważne daty z kalendarza imprez, wydarzenia, wiadomości, personalia. A poza tym trendy, jakie rysują się w łyżwiarstwie figurowym, rozumianym jako całość - opisana pokrótce powyżej.

Również obowiązujący obecnie system sędziowania - tak różny od tego, który towarzyszył łyżwiarstwu figurowemu od początku jego historii - nadal nie osiągnął swojego końcowego kształtu. Poddawany jest ciągłym modyfikacjom i nic nie wskazuje na to, aby zbliżał się ich finał.

Na pewno nie ma na naszej stronie dublowania tego, o czym mówi strona Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, na której dostępne być powinny oficjalne komunikaty. Na stronie Walley'a poza informacjami dotyczącymi regulaminu, przepisów i kalendarza imprez znajdziecie również wiele różnych opinii i ciekawostek ze świata łyżew figurowych.

Wszystkie Wasze uwagi i informacje, jeśli tylko są ubrane w kulturalną formę i nie obrażają nikogo, są mile widziane - pod hasłem "kontakt". I wpisujcie(!) proszę swoje adresy e-mailowe, bo bez tego wymiana myśli nie jest możliwa.

Walley ma również bardzo aktywny profil na Facebooku.

Zapraszamy!...